Évvégi beszámoló 2024
2024.
A Szigetvári Plébánia 2024-es évéért szeretnénk hálát adni. Ebben az évben hűségesen kísért minket a plébánia újraindított hetilapja, a Zrínyiáda. Istené a dicsőség, és köszönet a Szerkesztőknek áldozatos munkájukért! Írásaik alapján tekintsük át az elmúlt esztendőt!
Januárban házszentelések alkalmával házaknál imádkoztunk közösen Isten áldásáért.
Január 13-án 18.30-kor a BázisPont Közösségi Térben Szigeti Múzsa programsorozatunkban borkóstolóval egybekötött irodalmi estet tartottunk a Kultúr Találka együttessel és Rácz Miklós Tamás borásszal. Klasszikus és mai magyar költők megzenésített verseit hallgathattuk meg, majd 6 tétel kóstolására nyílt lehetőség a pécsi Rácz Pincészet boraiból szendvicstálakkal kísérve.
Január 21-én a református templomban, 26-án a Páduai Szt. Antal-templomban együtt imádkoztunk a református templomközösséggel Szigetváron az Ökumenikus Imahét keretében. Ebben az évben a református templom közösségi termében vettünk részt agapén.
Szintén január 21-én volt bérmálkozóink küldetése tanúságtételre Szigetváron a Szt. Rókus-templomban. Fiataljaink ifjúsági bibliát kaptak ez alkalomból a közösség tagjaitól.
Február első vasárnapján megáldottuk a gyermekeket Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepére emlékezve.
Február 3-11. között lourdes-i kilencedet imádkoztunk a Szt. Antal-templomban (4/7-én a Szt. Rókus-templomban) a Rózsafüzér Társulat vezetésével. 11-én, a Betegek Világnapján ünnepélyesen kiszolgáltattuk a betegek kenetét.
Február 11-én Család Klub volt a szigetvári Tinódi Általános Iskolában. 16 órától az elsőáldozók családjaisüteményvásárt szerveztek, 16.30-tól az elsőáldozásra, illetve a keresztelésre készülőknek felkészítők, a kicsiknek játszóház, a felső tagozatos hittanosoknak Kiss Tamás játékszakértő vezetésével társasjáték klub volt. A felnőttek Dr. Csete Sándor és Varga Nikolett előadását hallgatták meg "Preferenciáink változásai a párkapcsolatban" címmel a Házasság Hete rendezvénysorozat keretében. A 18 órai szentmisében megáldottuk a jegyeseket és a házaspárokat.
Február 12-én szintén a Házasság Hete rendezvényeként hat házaspárt látott vendégül a szigetvári Házas Hétvége Közösség Valentin-nap alkalmából a szigetvári plébánián játékos vacsorán. Február 17-én pedig házaspáros túrára indultak plébániánk házaspárjai a püspökszentlászlói Házaspárok Útjára.
Február 25-én vasárnap 15 órától a Tinódi Általános Iskolában nagyböjti lelki napot tartott Felföldi László megyéspüspök úr. Előadások, imaórák, gyónási lehetőség várta a fiatalokat és a felnőtteket, a gyerekeknek játszóházat és nagysikerű fabatkagyűjtő versenyt szerveztünk. Ekkor volt az elsőáldozók első gyónása is a Szt. Rókus-templomban. Ezen a vasárnapon az esti szentmise azonban az általános iskolában volt.
Március 9-én szombaton Városi Keresztutat tartottunk Szigetvár és Turbék között 13 órától a Szt. Rókus-templomtól indulva 4,5 km-t végig imádkozva a "TurbéKihívás2024" jótékonysági program keretében. A keresztúton a Házashétvége Közösség végezte az elmélkedéseket.
Márciusban a Szt. Rókus Caritas Csoport szervezésében részt vettünk a nagyböjti tartós élelmiszer-gyűjtésben.
Március 21-én 17 órakor a szigetvári Szt. Antal-templomban jótékonysági hangversenyt tartottunk a plébánia "TurbéKihívás2024" jótékonysági programja keretében nagy sikerrel.
Március 24-én a Páduai Szt. Antal-templomban tartottunk ünnepélyes barkaszentelési körmenetet a bérmálkozók és a ministránsok részvételével. A húsvéti szentgyónás elvégzésére minden templomunkban adtunk lehetőséget. A keresztutakat Szigetváron a Szt. Antal-templomban végeztük heti rendszerességgel, alatta gyóntatással. Másutt is voltak keresztúti ájtatosságok.
A nagyheti szertartásokat a Szt. Rókus-templomban tartottuk meg. A Szt. Antal-templomban sötétzsolozsmát végeztünk a Szent Három Napban. A nagyszombati Szent Sír-látogatás alkalmával felkínált gyónási lehetőséget sokan fordították lelkük javára. Erre a napra készült el a Szűz Mária-oltár és az Ibafáról beszállított, volt gyűrűfűi oltár együttes felújítása, ahol végleges helyet kapott a halott Krisztus szobra, amely a hiányzó oltár-alépítményt helyettesítő asztal alá nem fért be, ezért mindig újra ki kellett tenni, majd elrámolni. A nagyszombati vigíliát Szentlászlón is elvégeztük. Szigetváron felnőtt keresztelés is volt a nagyszombat éjszakáján. A szigetvári szertartásokon közreműködött a plébániánk alkalmi szkólája. Húsvéthétfőn a turbéki kegytemplomnál, Irgalmasság Vasárnapján a Szt. Rókus-templomban a feltámadás 14 stációját imádkoztuk végig.
Április 6-án Szászvár-Pécsvárad között túráztunk néhányan.
Április 14-én a Tinódi Iskolában ismét Család Klubot tartottunk. 16 órakor a Rózsafüzér Társulat szolgált a süteményvásáron, 16.15-től társasjáték klub volt a felsősöknek, 16.30-tól játszóház a kicsiknek, felkészítő a nagyobbaknak, előadás a felnőtteknek. Kapitányné Légrádi Éva, a Pécsi Egyházmegye munkatársa Kamaszok! – Neveljünk szeretettel! címmel tartott előadást. Kevesen voltunk, sajnos.
Április 21-én a turbéki kegytemplom kertjében, hatalmas szélben tartottuk a Szt. Márk-napi búzaszentelőt.
Április 26-án volt az egyházmegyei Dankó Ilona szavalóverseny plébániai házi fordulója a szigetvári plébánián.
Április 27-én egyházközségi batyus bál volt a szentlászlói iskola tornatermében. Ünnepi műsort adott a szentlászlói iskolások tánccsoportja. A zenéért DJFORYOU felelt. Itt viszonylag sokan voltak.
Május elsején "TurbéKihívás2024" tavaszi missziós programsorozatunk utolsó állomására gyülekeztünk reggel a Szigetvári Vár tövében, a plébánia turbéki molinóival díszített sátránál. Házashétvégések, Mécsesek, rózsafüzéresek, karitászosok szép számmal megjelentek, hogy sokadalmukkal ráirányítsák a majálisozók figyelmét a turbéki kegytemplomra. A Szt. Rókus Caritas csapata részt vett a főzőversenyen töltött káposztával, délután bekapcsolódtunk két állomással a gyerekeknek szervezett Kalandtúrába. 15 órakor kezdődött a TurbékFutás a plébánia szervezésében, amelyen a Csónakázó-tótól a Váron keresztül a Páduai Szt. Antal-templomban őrzött turbéki kegyképig futott a több mint hatvan induló, akik között óvodások és nagyszülők is megtalálhatók voltak. A sporteseményt a Végvári Futók kísérték, és a turbéki Segítő Szűzanya várta egy-egy csillogó TurbéKihívás-éremmel, valamint a Rózsafüzér Társulat tagjai által készített limonádéval. A program egész ideje alatt adományokat gyűjtöttünk a turbéki kegyhely fenntartására.
Májusban litániát imádkoztunk az esti szentmisék előtt.
Május 3-5. között a Házashétvége Közösség szervezésében, a Szigetvári Házas Hétvége párjainak rengeteg önkéntes munkájával tizenkét jegyespárnak tartottunk Jegyeshétvégét Sasréten.
Május 6-án, a turbéki kegykép oltárra emelésének évfordulóján körmenetet tartottunk Turbékra idén már harmadik alkalommal. Alkonyatkor indultunk, és lámpákkal a kezünkben, sötétben tettük meg a négy kilométernyi utat. A Páduai Szent Antal-templomban őrzött Segítő Szűz Mária-kegyképtől a turbéki kegytemplomig vonultunk, miközben rózsafüzért imádkoztunk, és szebbnél-szebb Mária-énekeket énekeltünk. A turbéki kegytemplom kertjébe érve köszöntöttük a Szűzanyát, és kértük oltalmát-közbenjárását életünkre és családjainkra.
Május 11-én a Pécsi Egyházmegye gyalogos zarándoklatán Pécsről Máriagyűdig szintén részt vett plébániánk egy maroknyi, ám annál lelkesebb csapata.
Május 12-én volt az almamelléki Szent Kereszt feltalálása-búcsú és a szentlászlói elsőáldozás öt gyermek részvételével.
Május 14-én Felföldi László megyéspüspök úr megáldotta a turbéki otthon imatermét és Dr. Keresztes Pál atya emléktábláját, majd részt vett a plébánián tartott papi tanácskozáson.
Május 18-án este 9 órakor a Szt. Antal-templomban Lozsányi Tamás (orgona) és Solymosi Péter (trombita) hangversenye volt a Filharmónia szervezésében az Orgonák éjszakája programsorozat keretében.
Május 26-án Ibafán, Hobolban és Bánfán mondtunk Szentháromság-napi búcsúi szentmisét.
Júniusban Jézus Szíve-litániát imádkoztunk az esti szentmisék előtt.
Június elsején szakadó esőben a horváthertelendi önkormányzattól a Hollófészek-kilátóhoz kirándultunk néhányan.
Június 2-án megtartottuk az úrnapi szentmisét és körmenetet Szentlászlón és Szigetváron. Ezeken a szentmiséken adtunk hálát hittanosainkkal a tanévért. Szigetváron ministránsaink közül ketten felső tagozatos vizsgát tettek.
Június 9-én ünnepeltük Szigetváron 14 gyermek elsőáldozását nagy békességgel
Június 15-én gyér látogatottság mellett ünnepeltük meg a Páduai Szent Antal-templom búcsúi miséjét. Ezt követően a Tinódi Általános Iskola ebédlőjében az egyházközségi búcsúi bál volt, melyet a Csillagvirág Egyesület Csipkevirág néptánccsoportja nyitott meg színvonalas műsorával. Duffka Adrienn, a tánccsoport vezetője segítségével később ízelítőt kaphattunk a közös tánc öröméből is. A közösségek maguk díszítették fel asztalaikat, s az est folyamán a "báli asztal–szépségversenyen" az asztaltársaságok maguk meséltek asztaldíszeik jelentéséről. Jó hangulatú, örömben eltöltött est volt, melynek során sok mosollyal, tánccal, beszélgetéssel tudtunk, ha kevesen is, de együtt ünnepelni.
Június 16-án tartottuk a ministráns-évzárót.
Június 23-án Szentlászlón mondtunk búcsúi misét, június 30-án Boldogasszonyfán volt búcsú, július 14-én Szentegáton.
Június végén sikeres napközis hittantáborunk volt a szigetvári plébánián. Témája az Oltáriszentség volt. Júliusban zarándoktábor volt nagy hőségben Mánfa – Szászvár – Pécsvárad – Máriakéménd – Villány – Máriagyűd útvonalon, a következő héten pedig Orfűn táboroztunk fiataljainkkal csodás hangulatban. A jól szervezett programok idén is nagyszerű világot varázsoltak körénk, köszönet érte a katekétáknak és az önkéntes segítőknek. Ugyanakkor megdöbbentő volt látni tizenéves fiataljaink és szüleik telefonfüggését. Sok élményt egyszerűen nem hagynak megélni a szülők a gyerekeknek azzal, hogy azonnal képet, szóbeli beszámolót várnak tőlük. Az ilyen mértékű függés és közléskényszer felületessé teszi az élmények befogadását és a jelenlétet is.
Augusztus 17-én Máriagyűdre zarándokoltunk a Nagyboldogasszony-főbúcsúra mintegy húszan.
Szent István király ünnepén Szentlászlón és Szigetváron volt kenyérmegáldás.
Augusztus 24-én Rókus-napot tartottunk a szigetvári plébánián búcsúi szentmisével a plébániatemplomban igen szerény részvétel mellett. A Szent Rókus Közösségi Napon népi játékok, kézműveskedés, beszélgetés várta a résztvevőket. A "Szent Rókus és kutyája" rajzpályázat nyertesei papírbolti ajándékutalványt nyertek.
Míg a tavaszi félévben Szigetváron, Hobolban és Szentlászlón tartottunk szentségfelkészítő alkalmakat a Család és Diák Klub keretében, ősztől már csak Szigetváron és Szentlászlón kezdtük el felkészítést. Hoboli katekétánkat egy felső tagozatos fakultatív hittan elindítására kértük meg Szigetváron. Felföldi László megyéspüspök továbbra is félévente kétszer tartott Szigetváron Férfitalálkozót meghívott előadókkal a plébánia nagytermében. Azonban míg tavasszal még csak Szigetváron, ősztől már Szentlászlón is Plébániai Férfi Kört indítottunk püspök úr rendezvényéhez kapcsolódóan.
Szeptember 5-én a plébániatemplomban Zrínyi-emlékmisét mondtunk. Szeptember 8-án Kisboldogasszony napján a Zrínyi Napok keretében tartottuk meg a turbéki Segítő Szűz Mária-kegytemplom búcsúját a templomkertben. Este zenés áhítatot tartott Perintfalvi Léna fuvolaművész, Pethő István kántor úr és dr. Rosner Zsolt plébános a Páduai Szt. Antal-templomban.
Szeptember 12-én 17.15-től gyóntatás majd szentmise várta a szigetvári Szt. Antal-templomba a betegek kenetét felvenni szándékozókat.
Felsősöknek szeptember 13-án pénteken indult játékos önismereti csoport Mag-Add Csapat néven kétheti találkozóval. Ezzel egyidejűleg indult a bérmálkozásra felkészítő csoportis.
Szeptember 15-én 10-kor Szentlászlón, 18 órakor Szigetváron tartottunk Veni Sancte, évnyitó szentmisét az ovis és iskolatáskák megáldásával. Szigetváron 16 órától a Tinódi Iskolában a Család Klub a Házashétvége közösség jótékonysági süteményvásárával indult. Elsőáldozóink, régiek és újak ezután felkészítőn vettek részt. Közben Digitális nevelés a családban címmel Szigeti Mónika családterapeuta, a kaposvári egyetem munkatársa tartott beszélgetéssel egybekötött előadást a szülőknek és az érdeklődő felnőtteknek. Ministráns-csapatunk jó része ettől az ősztől már felső tagozatos. Igyekszünk hívni újakat a csapatba.
Szeptember 14-én Almáskeresztúron, szeptember 29-én Szulimánban, október 6-án Mozsgón ünnepeltünk búcsúi szentmisét.
Októberben a Turbéki Kegyhely fenntartására palackvisszaváltási jótékonysági akciót indítottunk. Az ún. Sára-kártya azóta vígan működik, és egyre többek pénztárcájában már ott lapul.
Októberben Szigetváron rózsafüzért imádkoztunk az esti szentmisék előtt.
Október 5-én Budapesten Caritas Hungarica-díjat kapott a szigetvári Szt. Rókus Caritas Csoport tagja, Győrfi Istvánné. Ez a díj elismerés a csoport minden tagjának!
Október 6-án a 10.30-as szentmisében kértük a Jóisten áldását az igeliturgia-vezetés szolgálatába Pasztorek János és Harcsa Gyula mellé beálló Hornung János, Salamon Ferenc, Tóthné Költő Anita és Varga Zoltán részére. A 18 órai szentmisén terménybetakarítási hálaadást tartottunk.
Október 13/20-án a szigetvári szentmisék előtt és után volt lehetőség szavazni az új Plébániai Tanácsosi Testület szigetvári tagjaira.
Plébániánk szentségimádási napja október 20-án volt. Az október 19-i terménybetakarítási hálaadó bált résztvevők hiányában le kellett mondani.
Október 26/27-én Horvátországba kirándultunk. Voćin kegyhelye után a jankovac-i vízesésekhez látogattunk el, majd Našice érintésével Đakovo-ba utaztunk. Másnap a székesegyházban zsúfolásig megtelt diákmise, a Mindenszentek templomában állandó szentségimádás, a történelmi belváros utcáin szikrázó napsütés várt minket, mielőtt a nagy múltú lipicai ménesben gyönyörködtünk.
Mindenszentek napján temető-megáldásokat végeztünk Ibafán, Almamelléken, Boldogasszonyfán, Szentlászlón, Szulimánban, Mozsgón, Hobolban, Dencsházán, valamint Szigetváron a temetőkben. Halottak Napján az ünnepélyes lucernárium szertartását a Szt. Antal-templomban végeztük.
Novemberi szerdákona felajánló családok elhunytjaiért imádkoztunk Szigetváron az esti szentmiséken. Az elhunyt plébánosokról (Csoma Dezső, dr. Keresztes Pál) haláluk évfordulóján emlékeztünk meg a felajánló hívek kérésére.
Novemberben szigetvári templomközösségünk 3 férfi tagja Cursillo-lelkigyakorlaton vett részt Püspökszentlászlón, 5 házaspárnak pedig a Házashétvége Közösség tartott lelkigyakorlatot Szigetváron.
November 10-én a Tinódi Általános Iskolában a Család Klub a Szt. Rókus Caritas jótékonysági süteményvásárával indult. Elsőáldozóink felkészítője és a kicsik játszóháza közben "Kapcsolódás, identitás, nemiség. Szexuális nevelés keresztény szemmel" címmel Eberlein Éva lelkigondozó, Life coach (Érd) tartott beszélgetéssel egybekötött előadást az érdeklődő szülők, felnőttek számára.
November 21-én 18 órától Plébániai Fórumot tartottunk. Ennek célja az volt, hogy plébániaközösségünk aktív tagjai együtt gondolkodjanak. Utána a Plébániai Tanácsosi Testület alakuló ülése volt.
November 22-én egyházközségi bált tartottunk jó hangulatban, szűk körben a szentlászlói iskola tornatermében. Nyitótáncot Szélesné Krautner Éva szentlászlói tanítványai táncoltak.
November 23-án 18 órakor a szigetvári Zeneiskola nagytermében Straub Tamás és Tátrai Farkas gitárművészek duókoncertjében gyönyörködhettünk Szigeti Múzsa-sorozatunkban. Műsorukban klasszikus szerzők (Scarlatti, Granados, Tedesco) és könnyedebb stílusú, mai szerzők (Gismonti, Piazzolla) művei egyaránt felhangoztak. Az est élményeit meleg- és hidegtálak mellett osztottuk meg egymással.
Ugyanezen nap délelőttjén a turbéki kegytemplomot takarítottuk ragyogó napsütésben, finom Caritas-tea mellett.
November 24-én délelőtt a turbéki otthon 4 lakója járult a beavató szentségekhez, és idén a mozsgói otthonban is többen áldoznak már. Az esti szentmisében tett esküt az új Plébániai Tanácsosi Testület 14 tagja, akik 2029-ig segítik a plébános munkáját. Ugyanekkor adtuk át a Szt. Rókus Caritas Csoport idei emléklapjait Biró Anitának és Németh Jánosnénak. Markula Józsefné a templomi kehelykendők évtizedekig végzett mosásáért Erzsébet-rózsát kapott.
Idén harmadszor kapcsolódtunk be a szigetvári adventbe keresztény várakozásunkkal. Vasárnaponta 17.30-kor közös éneklést tartottunk a Városi Gyertyagyújtás előtt a református testvérekkel közösen református és katolikus adventi énekekkel. Advent első vasárnapján adventi koszorúkészítés volt a plébánián, a harmadik vasárnapon pedig családi kincskeresés és adventi vásár az óvodák és általános iskolák bevonásával a Zrínyi téren 16.30-tól, amelyre plébániánk ügyeskezű asszonyai is készültek szorgosan gyönyörű ajándékokkal. A negyedik vasárnap Turbékon tartottuk meg a közös éneklést romantikusannaplementekor, rögtönzött agapéval ízesítve.
December elsejétől 2025 nyaráig főtisztelendő Kovács Ferenc atya a megyéspüspök úr jóváhagyásával Szigetvárra érkezett betegszabadságra. Ez idő alatt az itteni lelkipásztori szolgálatba besegít, és a szigetvári plébánián lakik. Ferenc atya sokat foglalkozik az elesettekkel, betegekkel. Segítsük munkáját!
December 12-én a Tinódi Iskola kórusainak és a zeneiskola növendékeinek karácsonyi hangversenye volt a Szt. Antal-templomban. 15-én pedig a Tinódi Vegyeskar adventi koncertje a Szt. Rókus-templomban.
Roráté szentmisét plébániatemplomunkban tartottunk szerdánként és a péntekeken nagy sikerű agapéval. Szentlászlón a plébánián csütörtökönként volt roráté szentmise szintén agapéval, gyertyafényben.
Templomainkba idén is felajánlásból kerültek fenyők, amit ez úton is köszönünk. A falusi templomok ismét ragyogtak a helyi kicsiny közösségek szerető gondoskodásától. Szigetváron a fenyőfaállítás december 23-án volt ismét Bakos Tibor ácsmester csapatának jóvoltából. Köszönjük a templomtakarítás és -díszítésben résztvevő kevés önkéntes áldozatos segítségét!
December 20-án volt a Szt. Rókus Caritas karácsonyi ajándék-osztása. Köszönjük a Caritas Csoport szolgálatát a nehezedő körülmények között!
Szenteste Hobolban, Szentlászlón, Szigetváron hittanosaink pásztorjátéka, a plébániatemplomban az éjféli mise előtti zenés áhítat varázsolt el bennünket. Köszönet érte a hitkotatóknak és a közreműködőknek (Perintfalvi Léna, Pethö István kántor úr, dr. Rosner Zsolt plébános)! Család-megáldásra Mozsgón és Szigetváron került sor december 29-én.
Az év során Almáskeresztúr kivételével minden templomunkban havonta egyszer volt szertartás hétvégente, Ibafán csütörtökönként. Szentlászlón hetente tartottunk szentmisét vagy igeliturgiát, Hobolban nyáron indultak szombatonként a heti imaórák. A vasárnap esti szentmisék előtt fél órával rózsafüzért, litániát vagy énekelt vesperás imádságot végzünk.
Egész évben segítségére van a sekrestyéseknek az Oltáregylet a szigetvári templomok takarításában, valamint a Szt. József Gondnokság a plébánosnak a turbéki templomkert és szigetvári plébániakert rendben tartásában. Sajnos, csak kevesen aktívak. Szentlászlón a Kis Szt. Teréz Kör végzi a templomtakarítást. Köszönet érte!
A húsvétra elkészült Szűz-Mária-oltár a Szt. Rókus-templomban, a Páduai Szt. Antal-templom padjavítása és az alkonyati világítás elkészítése, a Szt. Rókus-templom esztergályozott paddíszeinek a pótlása, a turbéki oratórium szétrohadt ablakainak ledeszkázása, a plébánián újabb két klíma-berendezés felszerelése a közösségi terekbe apróságnak tűnnek, de az épített örökség megőrzése és a közösségi élet feltételeinek biztosítása szempontjából fontos eredménynek számítanak. A Boldogasszonyfán szútalanított szembemiséző oltárasztal szintén nagy előrelépés értékeink megóvása terén. Nagy beruházásnak számít a Zárda utcai kolostorrész belső helyiségeinek részleges felújítása, a kántor-lakás, közösségi mosdó és Caritas-helység kialakítása. Szintén nagy falat volt a Szt. Antal-templom galambszennyezettségének megszüntetése, ami már majdnem tökéletes. Nem látványos, de sokat teszünk azért, hogy idővel turisztikai beruházások érkezhessenek nagy kulturális értéket képviselő ingatlanjainkba, így azokat megmenthessük az enyészettől. A nyolcvanas években elbontott szigetvári műemlék kápolnák, a 2020 körül eldózerolt turbéki műemlék remetelak arra figyelmeztet, hogy fáradhatatlanul keressük a jövőjét ingatlanainknak, egyúttal ápoljuk közös erővel társadalmi elfogadottságukat. Ezért lenne fontos, hogy a turbéki missziós programunkban több százan aktívan részt vegyünk, mert így tudjuk alakítani a társadalmi közbeszédet, és így tudunk érvelni ezeknek a szakrális épületeknek a megőrzése mellett. Minderre anyagi erőforrásaink nagy hányadát költöttük az elmúlt évben.
Beteglátogatás mintegy 20 helyen folyik jobbára Szigetváron a Rózsafüzér Társulat tagságának javaslatai alapján. Zajlik a havi kórházi beteglátogatás. Ugyanekkor a Szigetvári Idősek Otthonában és a Mozsgói Szociális Otthonban igeliturgia, a Turbéki Szociális Otthonban szentmise van havonta.
2024-ben a plébánia templomaiban 55 keresztelő volt, temetőinkben 55 testvérünktől vettünk búcsút. Közülük csak 9-en tértek meg szentségekkel megerősítve Teremtőjükhöz. Idén öt alkalommal volt elsőáldozás, melyre 25-en készültek föl Szigetváron és Szentlászlón. A bérmálás szentségét 6-an kapták meg Szigetváron 3 különböző időpontban; ők mind felnőttek. Templomainkban 10 házasságkötés volt. Általánosságban elmondható, hogy kevesen éltek a szentségekkel az előző évekhez hasonlóan. A keresztelők száma a tavaly előtti szintre kúszott vissza. Eközben a templomi közösség erősödése újabb családokkal továbbra is bíztató. Riasztónak csak a közösségi programok irányában megmutatkozó passzivitás mondható. Ha missziós lendület többekben kapna erőre, megfordulnának a csökkenő trendek.
Plébániánk pénzügyi gazdálkodása visszafogott volt. Az egyházadó szedésében maradtunk a csekkes módszernél. A beszedett összeg 6.000 Ft híján egyezik a tavalyi befizetésekkel, és kb. 5,5 M Ft-t tesz ki, ami egyelőre fedezi a kiadásainkat. A fegyelmezett gazdálkodásra a továbbiakban is figyelni kell. A nagy ingatlan-felújítások azonban továbbra is csak külső forrás elnyerése esetén megvalósíthatók.
Közösségi életünk továbbra is három héjazatra bomlik: misszió a világ felé, liturgikus és nyílt közösségi programjaink, valamint kisközösségi létünk.
1) A plébánia 2024-ben is nagy energiákat mozgatott meg missziós küldetésének megélésére Turbék égisze alatt és a szigetvári advent keretein belül. Míg a turbéki program adománygyűjtése idén kevésbé volt sikeres, a megmozgatott családok, intézmények lelkesedése mindkét esetben ígéretesnek tűnik.
2) A szentségfelkészítések klubszerű kialakítása révén templomközösségeink befogadóközösségként tudnak megjelenni szertartásainkon, közösségi alkalmainkon. Ehhez azonban meg kell szólítanunk egymást. Sajnos, ezzel csak kevesek próbálkoznak közülünk. A hozzánk betérők passzivitásával csak a mi passzivitásunk vetekszik. Pedig egy jó szó csodákra képes.
3) A kisközösségi életre elköteleződő katolikusok életstílusában eleven módon jelenik meg Isten szétáradó öröme. Ezt egyre több családnál örömmel tapasztalom. Mindenkit hívunk ezért a rendszeres találkozásokra. Folyamatos volt idén csütörtökönte a Baba-mama klub működése. Szintén folyamatosan működött a Rózsafüzér Társulat első csütörtöki találkozója és rendszeres imaszolgálata. A Szt. Rókus Caritas kedden és vasárnap jön össze közös tevékenység végzésére. Támogatásukra idővel a Cursillo is újjászerveződik a szigetvári Plébániai Férfi Kört is éltetve. A Mécses Imacsoport a Bibliaórát váltotta, és azóta szerdánként nyitottan várja az új tagok csatlakozását. A Házashétvége Mozgalom szigetvári területének immár hatodik házas csoportja alakul meg mostanában, így a közösség egyre több házaspárt segít a mély egymás felé fordulás művészetének elsajátítását. Házascsoportjaink párjai havonta találkoznak egymást erősítve a Krisztus-követésben.
A csoporttalálkozók természetszerűleg kiegészülnek közösségi szolgálatokkal. Rózsafüzér Társulat fáradhatatlanul látogatja idős, otthonát már nem elhagyni képes tagjait, ugyanakkor jelen van a közösségi élet minden más felületén is. Szolgálatuk nélkülözhetetlen. A Caritas Csoport keddi/ vasárnapi ruha- és ételosztása nagy segítség a rászorulóknak. A Mécses Imacsoport megalakulásától vállal közös szolgálatokat a plébánia programjain. Közösségeink tagjai gondozzák közösségi tereinket, ideértve a plébánia irodában tevékenykedő önkénteseink egész éves helytállását. Családcsoportjaink a jövőt gondozzák a Baba-mama klubbal együtt. Katekétáink áldozatos szolgálata – amiért nagyon hálás vagyok – és a plébános munkája az igeliturgia-szolgálatokkal kiegészítve így kapja meg beágyazódását a szolgálatok sokrétű szövetében. Mindez az eredmények tartósságának előfeltétele.
Kelt 2024. december 31-én Szigetváron.
Rosner Zsolt plébános